










 |
|
A csomagkapcsolt 3G/4G mobil rendszerek által biztosított lehetőségeknek köszönhetően várhatóan drámaian megnövekszik a felhasználók által elérhető szolgáltatások száma és sokfélesége is. A szabványok lehetőséget nyújtanak arra, hogy a jövőben az infrastruktúra és a tartalomszolgáltató különváljon, így a mobilhálózat szolgáltatója csak tranzit forgalmat bonyolít le. Számlázáskor figyelembe kell venni a mobil környezet adta korlátok, mint például a sávszélesség illetve a szolgáltatás minőség (QoS) esetleges ingadozása, törekedni kell a számlázási overhead minimális szinten tartásárára, ugyanakkor az igénybevett szolgáltatások ellenértékét pontosan kell meghatározni.
Ezen peremfeltételek mellett célunk, hogy egy olyan számlázási módszert fejlesszünk ki, ami minimális hálózati overhead mellett, - a harmadik fél számlára is látható, hozzáférhető módon - egy általánosan alkalmazható és a szabványoknak megfelelő számlázást képes megvalósítani. A pre-paid - kártyás - fizetések elterjedése miatt, fontos egy olyan, mindenki számára igazságos számlázást kialakítani, amely valósi időben képes mérni, és megtagadni a felhasználó által igényelt szolgáltatásokat. A projekt célja továbbá, a szabványosítás és a gyártók által biztosított funkcionalitások folyamatos nyomon követése.
Munkánkat a következő generációs mobil rendszerek nyújtotta egyik új lehetőség, az adatfolyamok (stream) megfigyelésével kezdtük, amelyek a média szerver és a kliensek között haladnak. Az általunk fejlesztett hálózatfigyelő alkalmazás különféle módokon (idő és adatmennyiség alapú forgalomkövetés) képes ennek a végrehajtására; Programunk minden egyes adatcsomagot azonosít, kinyeri belőlük a szükséges információkat, majd ezeket nyilvántartja. Ezen adatok rendelkezésre állása után meghatározott mechanizmusok szerint CDR-eket (Charging Data Record) generál, amelyek többek között tartalmazzák az adott kliens által letöltött adatfolyam méretét és időtartamát is. A CDR-ek alapvető fontossággal bírnak egy számlázó rendszerben, hiszen ezek hordoznak információt az egyes felhasználók által a hálózatban generált forgalomról, amely alapján megtörténhet a számlázás.
A számlázás kérdését a heterogén hálózatok irányából is megközelítjük. A hozzáférési hálózatok előfizetői részéről egyre gyakrabban merül fel az igény, hogy az Internet által nyújtott szolgáltatások és lehetőségek mindenütt elérhetőek legyenek, még olyan helyeken is, ahol az előfizetett hozzáférési hálózat nem elérhető. Azonban a különböző hozzáférési hálózatok különböző szolgáltatási minőséget biztosítanak, és erre tekintettel kell lenni a számlázáskor is. Másrészről az előfizetők által a különböző hozzáférési hálózatokban igénybevett szolgáltatásokról szóló információkat egy helyre kell gyűjteni, és az alapján kell a számlát előállítani, utána viszont a hálózati szolgáltatóknak egymás között kell tudniuk elszámolni. Ennek megvalósítási lehetőségeit igyekszünk feltérképezni.
A jövőben szeretnénk megvalósítani, hogy a CDR-eket a streamek minőségi paramétereinek figyelembe vételével készítsük el, valamint tervezzük, hogy az alkalmazás heterogén környezetben is működőképes legyen. Ugyancsak célunk a számlázási módszerre egy szabadon paraméterezhető általános (XML alapú) leírást adni, és erre egy a számlázó rendszer központját képező rater (árazó) modult készíteni.
A projektben résztvevők névsora:
- PhD hallgató:
- Hallgatók:
- Illés Kornél (V. műsz. info)
- Nyíri Gábor (V. műsz. info)
- Viga Tibor (V. műsz. info)
- Senior kutatók:
- Butyka Zsolt
- Jursonovics Tamás
|
|